zayiflamak sismanlik  - Kadın ve Şişmanlık

ŞİŞMANLIK (OBEZİTE) NEDİR?

Obezite, ferdin çok fazla vücut yağının biriktiği ve bunun sağlığı üzerinde negatif bir tesiri olabileceği bir durumdur. Bir kişinin vücut ağırlığı, olması gerekenden minimum% 20 daha yüksekse, obez olarak kabul edilir. Vücut Kütle İndeksiniz (VKİ) 25 ile 29,9 arasındaysa, fazla şişman sayılırsınız. VKİ’nin 30 veya üzerinde olması 1. Derece obez olarak kabul edilir.

VKİ: boy ve kilo bilgilerine dayanılarak meydana getirilen istatistiksel bir ölçümdür. Çok kullanılan bir ölçü birimi olmasına rağmen, VKİ vücuttaki yağ oranını belirlemez. Bu yüzden yanlış neticelar da verebilir. Örneğin çok kaslı ve yağ oranı düşük birinin vücut kitle indeksi, basit birine bakılırsa daha yüksek çıkabilir. Fakat gene de vücut kitle indeksi basit insanlar için şişmanlık durumunu gösteren iyi bir ölçü metodu olarak kullanılabilir.

“Dünya sağlık Örgütü” tarafınca belirlenmiş sınıflamaya bakılırsa;

– 18.5 Altında az şişman (Zayıf)
– 18.5 – 24.9 düzgüsel şişman
– 25.0 – 29.9 Fazla kilolu
– 30.0 – 34.9 I. Aşama Obez
– 35 – 39.9 II. Aşama Obez
– 40.5 ve Üstü III. Derece Morbid Obez (Ciddi)
– 50 ve Üstü Süper Obez olarak kabul edilmektedir.

Obeziteden kurtulun yaşamınızı geri kazanın
Obeziteden kurtulun yaşamınızı geri kazanın
ŞİŞMANLIĞA YOL AÇAN NEDENLER

Genetik etkenler, bazı beyin tümörleri, beyinde salgılanan bazı madde ve hormonların düzeyindeki değişmeler, çevresel etkenler, yaşam tarzı, beslenme alışkanlıkları, bazı ruhsal bozukluklar, bazı fiziksel hastalıklar, kullanılan bazı ilaçlar, fizyolojik aktivitenin azlığı, şişmanlığın oluşumunda belirgin etkisi olan nedenler olarak sayılabilir. Diğer taraftan aile içi durumlar, yaşıtların etkisi, ferdin maruz kaldığı sosyal etkenler, sosyal olarak yetersizlik, ailelerin beslenme konusundaki informasyon yetersizlikleri, sosyo-ekonomik düzeyde düşüklük ve bunları bağlı ortaya çıkan yaşam biçimi önemli diğer etkenler olarak dikkati çekmektedir.

Bu nedenler içinde son yıllarda kim bilir üzerine en çok konuşulması ihtiyaç duyulan noktanın beslenme biçimı ve kişinin sağlığı geliştirme yönünde haiz olduğu elverişsiz durumlar bulunduğunu vurgulamak gerekir. Bireyin düşük benlik değerine sahip olması, bedenini algılamadaki problemler, devamlı olarak değişkenlik gösteren kilo alma ve verme döngüsünün yarattığı ruhsal sonuçlar şişmanlığın oluşumunda öteki etkenler olarak göze çarpmaktadır.

ŞİŞMANLIĞA yol açan RİSK FAKTÖRLERİ

– fizyolojik aktivite
– Beslenme alışkanlıkları
– Yaş
– Cinsiyet (kadın)
– Irksal faktörler
– Eğitim düzeyi
– Evlilik
– Doğum sayısı
– Sigarayı bırakma
– Alkol
– ruhsal bozukluklar
– Metabolik ve hormonal bozukluklar

obetize sebepleri
ŞİŞMANLIK TEDAVİSİ NASIL OLMALI

Yaşam kalitesini ciddi anlamda düşüren obezite, tedavi edilebilen kronik bir hastalıktır. Aşırı kiloluluğun tedavisinde; tıbbi beslenme (diyet) tedavisi, egzersiz tedavisi, davranış değişikliği tedavisi, ilaç tedavisi, cerrahi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Tıbbi beslenme (rejim) tedavisi bireye özgü olmalıdır.

VKİ (Vücut Kitle İndeksi) boy ve kilo ile ilgili bir orantı olup, 25 kilo/m2 üzerinde ise kesinlikle bir diyetisyene başvurunuz.

ŞİŞMANLIĞIN ÖNLENMESİ

genellikle şişmanlamak basit, zayıflamak ise güçtür. Bu yüzden şişmanlığın tedavisinden önce, önlenmesi doğrudur. Şişmanlığın önlenmesinde en önemli sorun küçük yastan itibaren enerji dengesine uygun bir diyetin uygulanmasıdır. Bu ise bireyin besinlerin enerji değerleri ile enerji harcaması mevzusunda bilinçli olması ve enerji dengesine uygun beslenme alışkanlığı kazanması ile olur.

ŞİŞMANLIĞIN TEDAVİSİ

Şişmanlığın tedavisinde maksimum uygulanan yöntemler;

  1. Diyet tedavisi,
  2. Fizyolojik aktivitelerin artırılması,
  3. İlaç tedavisi,
  4. Cerrahi tedavi,
  5. Akupunktur,
  6. Hipnoz,
  7. Davranış terapisi.

Günümüzde obezite tedavisi için biroldukça yöntem vardır. Rejim tedavisi, davranış değişikliği tedavisi, obezite cerrahisi ve kullanılan ilaçlar ile zayıflama bu yöntemlerin en sık tercih edilenleridir.

Diyet ile zayıflama

aşırı kiloluluk tedavisi için birinci sırada en organik ve olması gereken yöntem sağlıklı obezite diyeti programları ile zayıflamaktır. Doğru bir rejim programı ile zayıflama kilo vermede en sık tercih edilen ve sağlıklı olan yöntemdir. Obezite diyeti planlarının protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral kaynaklarını yeteri kadar içermeleri hem vücut sağlığı için bununla birlikte vücuttaki fazla yağların yakımı için önemlidir. Kafi gıda ögelerinin tüketilmesi kalıcı kilo kaybı için önemli unsurdur. Kısa süreli uygulanan meyve yada sebze sularından oluşan detoks planları da zayıflamada etkili olabilir. Ancak vücut sağlığının korunması ve kilo kaybının kalıcı olması için bu detoks planlarının kaç gün uygulandığına dikkat edilmelidir. Bütün öğünlerde sıvı detoks içecek içeren detoks planlarının yerine yalnız 1 öğünde detoks içeceğin bulunduğu programların uygulanması daha sağlıklıdır.

Davranış değişikliği tedavisi

Vücut ağırlığının denetiminde davranış değişikliği tedavisi, fazla ağırlık kazanımına neden olan yiyecek yeme ve fizyolojik aktivite ile ilgili negatif davranışları pozitif yönde değiştirmeyi yada azaltmayı, pozitif davranışları ise pekiştirerek yaşam biçimi haline gelmesini fakatçlayan bir tedavi şeklidir. Davranış değişikliği tedavisinin basamakları:

Kendi kendini gözlemleme
Uyaran kontrolü
Alternatif davranış geliştirme
Pekiştirme, kendi kendini ödüllendirme
Bilişsel tekrar yapılandırma
toplumsal destek

Bir Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*