zayiflama - Kadınlar Ve Kilo

Yazın gelmesiyle birlikte kilo problemi de gündemimizde yerini aldı. “Hangi diyeti uygulasak? Hangi sporu yapsak? Detox suyu mu içsek?” Kafamızın içinde binlerce soru… aslen herşey metabolizmamızı tanımak ve uzman desteği almakla başlıyor.

Tertipli yiyecek yiyecek ve bolca su tüketmek gerekiyor. Meydana getirilen son istatistiklere nazaran, hanımların iş yaşamında kendilerini daha etken bir halde göstermesiyle birlikte, kilo problemlerinin de daha sık görülmeye başlandığı saptandı. Bunun nedenlerinden en önemlisi, bir taraftan ev işleri, çocuklar, eş, diğer taraftan ise strese boğuldukları iş nedeniyle yaşadıkları zamansızlık ve bundan ötürü azca öğün yiyecek yemeleri, bu öğünlerdeyse yüksek kalorili yiyecekleri tüketmeleri.

Araştırmalar hanımların %23 ünün 50 li yaşlarında aşırı kiloluluk sorunuyla karşı karşıya kalmış olduğunı belirtiyor. Kilo alımı, genler ve beslenme alışkanlıkları kadar yaşam seçimindan da kaynaklanıyor. Fast food şeklinde doyurucu fakat besleyici olmayan yiyeceklerin tüketilmesi, vücutta yağ hücrelerinin büyümesine ve şekil değiştirmesine yol açıyor. Bu konum da biroldukça hastalığa davetiye çıkarıyor.

Düzenli egzersiz yapmamak ve sürekli masa başında çalışmak, bel ve basen bölgesinde yağlanmaya sebep oluyor. Egzersiz yaparken vücutta mutluluk hormonu olan endorfin salgılanıyor. Bu hormonun sakinleştirici tesiri egzersiz bittikten sonrasında da devam ediyor. Bu da çalışan kadınları aşırı strese ve gereğinden fazla yemek yemeye karşı korumuş oluyor.

Ne olursa olsun metabolizmanızı ve hormonal dengenizi tanımaya çalışın. Spor yaşam biçiminiz haline gelsin ve spor yapmayı sağlıklı yaşam için bir gereklilik olarak görün. Sofralarınızdan üç beyazı kaldırın. Güne ne olursa olsun kahvaltıyla başlayın. Günde minimum 45 dakika yürüyün. Zaman içinde kendinizdeki ve cildinizdeki değişiklığı hissedeceksiniz. Daha özgüvenli ve daha dik bir duruşunuz olacak. şişman olmak kaderiniz değil!

Bir Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*